U dvorani splitskog Dominikanskog samostana, 25. svibnja 2023. godine, predstavljena je drama ‘Odora’ Ivice Šušića, objavljena u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Splitu.
Autor, profesor hrvatskog jezika i književnosti u splitskoj Prvoj gimnaziji, još od zadarskih studentskih dana surađuje s brojnim novinama i časopisima gdje objavljuje pjesme, crtice, kratke priče, novele, eseje, reportaže, stručne članke… Zastupljen je u nekoliko zbornika i antologija, a za kratke priče dobio je više priznanja i nagrada. Priredio je i predstavio različita izdanja drugih pisaca, bio lektor, pisac predgovora, pogovora, te osvrta na njihove uradke.
Rodom Zagvožđanin, Šušić je zaljubljen u baštinu Zabiokovlja, koju intenzivno istražuje i čuva bilježeći narodnu predaju. Bio je među pokretačima i organizatorima manifestacije ‘Glumci u Zagvozdu’, među osnivačima i urednicima župnog lista Zagvozd, a također redovit gost i aktivni sudionik manifestacije ‘Raosovi dani’ u susjednom Medovu Docu. Nekoliko objavljenih studija svrstava ga među istaknute poznavatelje književnog opisa Ivana Raosa. Lišnjak, Plitvina, Versi hrvatski i Okov, naslovi su Šušićevih pjesničkih zbirki, a potpisan je i na dva CD nosača zvuka s recitalima hrvatskih i guslarskih pjesama. U izdanju Školske knjige nedavno je objavio ‘Anegdote iz Imote’, knjigu zabilježenih zgoda, narodnih pošalica iz Imotske krajine, duhovitih priča prožetih humorom, pučkim mudrostima iz Zagvozda i okolnih sela, kojom je htio iznova potaknuti zanimanje za kazivačku predaju i književnost svog zavičaja.
Drama ‘Odora’, također je pisana na zavičajnoj ikavici, radnje smještene na Badnju noć prve godine trećeg milenija u jedan zabiokovski zaselak, gdje tri osobe u tri čina pričaju sudbinu glavnog junaka u godinama nakon rata. Na jednoj strani je hrvatski vojnik Ivan Šujin zvan Odora, začuđen novonastalim okolnostima, koje nije sanjao i nije im se nadao, a na drugoj sumještanin Mate
Brkanov koji je vojnu karijeru započeo u JNA, osjećajni idealist sučeljen pragmatičnom materijalistu. Njihov je dijalog nepomirljiv sukob krajnosti između kojih postojimo mi ostali. Protagonistice priče o suvremenoj Hrvatskoj su i imenjakinje, Ivanova brižna teta Mara, posvećena mu pobožna starica, te Marija koju upoznajemo tek u napetoj priči dvojice muškaraca, izgubljena, ostavljena i povrijeđena mlada djevojka, spremna, a nemoćna svakome ugoditi.
U ime splitskog Ogranka Matice hrvatske skupu se obratio, o autoru i o drami zborio novinar Mladen Vuković, urednik Hrvatskog radija – Radio Splita i biblioteke nakladnika. Odabrane ulomke nadahnuto je čitao Pere Eranović, glumac Hrvatskog narodnog kazališta iz Splita,
Spominjući se dana upoznavanja s autorom i druženja u Zadru, izvedbom šansona svečanost je uveličao Ljubomir Gudelj, kustos Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika. Tekst najavljenog predstavljača Mate Šimundića, koji je opravdano izostao, čitao je Jure Barać. Istakao je kvalitetu koja ju uzdiže iznad književnih djela koja u posljednje vrijeme, nažalost, rijetko imaju, a to je da – govoreći o sadašnjem i pojedinačnom – progovaraju o vječnom i zajedničkom, nadajući se kako će Šušićev dramski predložak puni oblik, pravi život i istinski odjek, doživjeti pred publikom na kazališnim daskama.
O ideji i nastanku drame govorio je autor Ivica Šušić, potaknut brojnim ispovjestima hrvatskih bojovnika koje su u međuvremenu gotovo utihnule, kako zapisa u predgovoru. Zagvoškom ikavicom unosi sebe poistovjećujući se s glavnim junakom, pokazujući usporedno odnos prema ženama istaknutih razlika koje su naša slika i prilika. Dramsku napetost i teret zaključuje optimizmom, nadom u vjeru i razum, jer valja nam se odmoriti i u miru nastaviti drugačije.
Poželimo svima takav rasplet, a Šušiću što skorije scensko uprizorenje ‘Odore’. (Ljubomir Gudelj)
Autor drame ‘Odora’ Ivica Šušić s obitelji na predstavljanju. (Privatni album)
Publika je sa zanimanjem pratila predstavljanje drame ‘Odora.’ (Privatni album)